Cyberbezpieczenstwo
- Szczegóły
- Grosz
- Odsłony: 29970
Witaj w zakładce związanej z cyberbezpieczenstwem! Tutaj dowiesz się o wszystkich najważniejszych rzeczach związanych z nim!
Wirusy
Wirusy!
Wiele osób na pewno miało już styczność z wirusem, a może niektórzy nawet nie wiedzą że go mają. Tak czy inaczej, przydało by sie poznać ich typy!
Wirusy możemy podzielić na sześć ogólnych kategorii.
-
gnieżdżące – agresywne wirusy które osiadają na dysku twardym, powoli niszcząc zawartość i uniemożliwiająć użytkownikowi do niego dostęp.
- pasożytnicze – to takie wirusy które infekują komputer, zagnieżdząjąc sie wewnątrz dysku i używają zainfekowanego komputera do "zarażania" innych komputerów poprzez jeden plik, takiego pliku nie da sie już naprawić.
-
polimorficzne – jak sama nazwa wskazuje - "polimorficzne" czyli takie które sie zmieniają, a właściwie to zmieniają swój kod źródłowy, dlatego trudno je wykryć.
-
wieloczęściowe – bardzo agresywny wirus, który atakuje kompleksowo, wykorzystując jednocześnie wiele rodzajów ataków
-
makrowirusy – atakują podstawowe funkcje komputera, zmieniając funkcjonalność klawiszy na klawiaturze.
-
BIOS-owe - to takie które atakują i nisczą BIOS.
Z tych kategorii wyodrębniamy typy o których częściej sie mówi.
Malware - czyli wirusy czychające w sieci które wyszukują luki w systemie i na ogół mają pojedyńcze funkcje których niezauważamy, aczkolwiek są tragiczne w skutkach.
-
Worm – po polsku "Robak" to wirus który w błyskawicznym tempie sie rozprestrzenia szerząc uszkodzenia w plikach. Takiego robala możemy złapać głównie przez niezabezpieczoną sieć.
-
Exploit – exploit może siedzieć w naszym komputerze dłuższy czas i nie działa od razu, cierpliwie czeka na luke którą może wykorzystać hacker, taki wirus może zczytać nasze dane lub kontrolować nasze urządzenia.
-
SQL/URL injections – atak polega na krótkim skrypcie "siedzącym" gdzieś w kodzie już istniejącego programu. Jak łatwo sie domyśleć, program może być w ten sposób kontrolowany przez hackera, który może podsyłać nam linki, edytować tekst itp.
Trojany - Jak sama nazwa mówi - "Koń trojański" czyli wirus który pod postacią innych programów infekują nasze urządzenie.
- Wabbit – to prosty program który powiela sie do całkowitego wyczerpania pamięci, skutkującym trwałym uszkodzeniem komputera.
- Backdoor – Trojan który cicho kradnie nasze informacje "tylnymi drzwiami" potrafi on pracować miesiącami i powoli kraść nasze dane - przez to często nosi nazwę "zombie".
- Rootkit – to zestaw którego zadaniem jest ukrycie podejrzanych akcji które hacker wykonuje na naszym komputerze.
Spyware - Wirusy które według nazwy - szpiegują nas i wysyłają nielegalnie informacje do hackera.
- Scumware – scumware ma bardzo wiele twarzy, w skrócie są to wirusy które bez naszej zgody pobierane są z interenetu. Często występuje pod postacią plików cookie na które sami udzielamy zgody bez wcześniejszego przeczytania ich.
- Adware – to trudno usuwalne wirusy które wyświetlają masę reklam które w różny sposób infekują nasze komputery.
- Keylogger– to bardzo popularny i prosty wirus który zbiera nasze akcje wykonywane na klawiaturze (zczytuje to co piszemy), w taki sposób możemy stracić nasze hasła i nasze konta mogą zostać przejęte przez hackera, w naszych czasach te wirusy są troche mniej niebezpieczne przez dwuetapową weryfikację, nie oznacza to że powinniśmy je bagatelizować - dalej są niebezpieczne.
Jak być bezpiecznym w sieci?
1. Antywirus
Wiele osób w sieci na forach pyta się - ,,Jakiego antywirusa wybrać?", dzisiaj rozwiąże to nurtujące internautów pytanie. Według mnie, w erze windowsa 10 (dla niektórych nawet 11) wystarczy Windows Defender, i stosowanie się do zasad w następnych podpunktach. Co prawda Windows Defender nie blokuje nam podejrzanych stron, nie ma vpna, ani innych fajnych gadżetów, ale zatrzymuje większość wirusów i jest ekstremalnie lekki (jest domyślnie wbudowany w nowe windowsy). Jeżeli nie przemycamy broni przez darknet lub nie pobieramy oprogramowania z podejrzanych stron, to Defender i odrobina głowy powinna wystarczyć, polecam też od czasu do czasu zrobić skan Malwarebytes'em. Jeżeli jednak boimy się podróżować po sieci lub pobieramy torrenty, to polecam darmową wersje Kaspersky'ego i darmową wersje Bitdefendera.
2. Zasady bezpiecznego użytkowania współczesnej sieci.
- Pobieraj tylko z zaufanych źródeł, sprawdzaj czy strona z której ściągasz oprogramowanie jest oficjalną witryną twórcy.
- Sprawdzaj czy strona jest bezpieczna, jeżeli w linku ma https to na 90% jest bezpieczna, ponieważ litera "s" świadczy o wystawionym certyfikacie ssl, który w większości przypadków gwarantuje bezpieczeństwo. Jeżeli strona w linku ma http, to nie jest bezpieczna, nie wchodź na nią.
- Korzystaj z mocnych haseł i używaj innych haseł do różnych serwisów.
- Nie trzymaj haseł w plikach na komputerze, jeżeli złapiesz wirusa, to wszystkie twoje konta będą - no cóż, już nie twoje.
- Nie podawaj swoich danych w podejrzane miejsca (i do podejrzanych ludzi), zweryfikuj stronę na którą sie próbujesz np. zarejstrować.
- Jeżeli coś jest zbyt piękne by było prawdziwe, prawdopodbnie nie jest prawdziwe.
Z tymi informacjami, będziesz mógł bezpiecznie serfować po internecie bez kłoptów ;).