Copyright 2024 - Custom text here

Nie tylko małpa. Jak na „@” mówi się w innych krajach?

malpaGruzini mówią na „@” po prostu „a z ogonem”, a Duńczycy – „a z trąbą”. Pozostając przy zwierzętach, dla Rosjan to „piesek”, dla Tajwańczyków – „myszka”, a dla Greków – „kaczątko”.

Czytaj więcej: Symbol @

canva logoCanva – internetowe narzędzie umożliwiające tworzenie projektów graficznych powstałe w 2012 r. Witryna zawiera bibliotekę, w której zostają udostępniane obrazy, grafiki i fonty. Program online posiada filtry domyślne oraz zaawansowane funkcje edycyjne. 

 

Strona do założenia konta to - www. canva.com

Czy istnieje klucz do internetu?

klucz_do_intenetu.jpgKlucz do internetu posiada siedem osób na całym świecie. Klucz ten został stworzony w formie karty zawierającej specjalny szyfr, który umożliwia zresetowanie internetu.

Technologia ta została stworzona na wypadek globalnego ataku hakerskiego. W takiej sytuacji osoby te zostaną wezwane do bazy wojskowej w USA, gdzie aktywują karty i wyłączą internet.

Zanim powstała myszka

Co ciekawe, to trackball podwstał wcześniej niż myszka. W 1952 r. stworzył go Tom Cranston dla Kanadyjskiej Królewskiej Marynarki Wojennej. Projekt był ściśle tajny, więc nigdy nie został opatentowany.

Trackball

Czytaj więcej: Pierwsza mysz komputerowa

Kamerka internetowa 

Pierwsza kamerka internetowa powstała w 1991 roku i była zamontowana przy ekspresie do kawy na Uniwersytecie Cambridge. Miało to umożliwić pracownikom potwierdzenie, czy ich kawa jest gotowa. Dopiero niedawno urządzenie to zostało sprzedane na aukcji internetowej osiągając cenę 17 tysięcy złotych.

xcoffee

ciekawostkaPierwsza w historii internetowa witryna powstała 20 grudnia 1990 roku w CERN-ie, czyli Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych. Jej twórcą był brytyjski fizyk Tim Berners-Lee.

Czytaj więcej: Pierwsza strona internetowa

Ile czasu potrzebujemy?

youtube

Czy jesteśmy w stanie obejrzeć wszystkie filmy na YouTube? Niestety nigdy nie uda nam się zobaczyć ich wszystkich, Z każdą minutą przybywa na serwisie aż 100 godzin nowych materiałów. Chcąc obejrzeć filmiki, które dodano tam w ciągu jednego dnia trzeba by siedzieć przed komputerem aż przez 116 lat.

Co to jest Wannacry?

Wannacry to złośliwe oprogramowanie typu ransomware, które atakowało komputery z systemami Windows oraz rządało 300 dolarów w kryptowalucie Bitcoin, pod groźbą usunięcia wszystkich plików z dysku, po określonym czasie koszt sie podwyższał. Wirus wiele razy przekształcał swoją nazwę na np: Cryptor, Crypt0r, Decryptor, Wana 2.0, Decryptor 2.0 itp.

Czytaj więcej: Jeden z największych ataków hakerskich wszechczasów -

Karki świąteczne

 • Aleksandra Żyłkowska
  Aleksandra Żyłkowska
 • Angelika Jażewicz
  Angelika Jażewicz
 • Iwo Szostakiewicz
  Iwo Szostakiewicz
 • Julia Makar
  Julia Makar
 • Kacper Drupisz
  Kacper Drupisz
 • Kamila Gaweł
  Kamila Gaweł
 • Monika Żywiecka
  Monika Żywiecka
 • Wojciech Kierbić
  Wojciech Kierbić
 • 2019 - Karolina Kozłowska
  2019 - Karolina Kozłowska
f t g m