Copyright 2025 - Custom text here

Jednostki informatyczne

 

Sieć komputerowa jest to połączenie ze sobą komputerów (oraz innych urządzeń) w celu wymiany informacji. Wymiana ta odbywa się z daną prędkością, która określa ilość przesłanych danych w jednostce czasu. Podstawową jednostką służącą w informatyce do zapisu danych jest 1 bit[b], zatem w zapisie prędkości, z jaką dane w sieci są przesyłane, stosuję się określenie bity na sekundę (b/s lub też bps – bit peer second).

Oczywiście 1 bit informacji to bardzo mało, dlatego też w określaniu prędkości stosuje się jego wielokrotności. Powinny one być już Wam znane z określania np. pojemności dysków czy pamięci operacyjnych, są nimi Kilo, Mega, Giga, Tera, Peta. Pierwsze 3 przeliczniki przedstawiają się w liczbach następująco:

1 Kilobit (1 Kb/s lub 1 Kbps) – 1024 bity/s (210)

1 Megabit (1 Mb/s lub 1 Mbps) – 1024 Kb/s – 1 048 576 bity/s (210*210)

1 Gigabit (1 Gb/s lub 1 Gbps) – 1024 Mb/s – 1 048 576 Kb/s – 1073741824 bity/s (210*210*210)

Zamiana jednostek

Jak już wiemy, prędkość przesyłu danych w sieciach komputerowych określa się w bitach na sekundę. Inaczej niż w przypadku wielkości plików czy pojemności dysków, gdzie zamiast bitów [b] stosuję się bajty [B]. 1 bajt [B] to 8 bitów [b] dlatego też, jeśli chcielibyśmy obliczyć jaką ilość danych jesteśmy w stanie przesłać w jednostce czasu musimy dokonać zamiany jednostek. Proces ten wyjaśnię Wam na przykładach.

Zadanie 1

Obliczymy ile danych pobierzemy z Internetu w czasie jednej godziny przy założeniu, że przepustowość naszego łącza jest stała i wynosi 60 Mb/s.

Dane:

Czas: 1 godzina

Przepustowość łącza: 60 Mb/s

Obliczenia:

  1. Zamieniamy jednostkę czasu z godziny na sekundy: 1 godzina to 3600 sekund (60 sekund*60 minut).
  2. Zamieniamy jednostkę przesyłu danych z megabitów na megabajty na sekundę: 60 megabitów to 7,5 megabajtów na sekundę (60 Mb dzielimy przez 8, ponieważ 1 bajt to 8 bitów).
  3. Mnożymy przepustowość przez czas: 7,5 MB/s * 3600 sekund, co daje 27000 MB (ok. 26,3 GB danych)

Odpowiedź: ok. 26,3 GB.

Zadanie 2

Obliczmy, w jakim czasie pobierzemy plik w wielkości 1 GB przy założeniu, że przepustowość naszego łącza jest stała i wynosi 10 Mb/s.

Dane:

wielkość pliku: 1 GB

prędkość łącza: 10 Mb/s

Obliczenia:

  1. Zamieniamy jednostkę przesyłu danych z megabitów na megabajty na sekundę: 10 megabitów to 1,25 megabajtów na sekundę (10 Mb dzielimy przez 8, ponieważ 1 bajt to 8 bitów).
  2. Zamieniamy jednostkę zapisu pliku z gigabajta na megabajty: 1 GB to 1024 MB.
  3. Obliczamy czas przesłania pliku: 1024 MB / 1,25 Mb/s = 819,2 sekundy, co daje ok. 13 minut 39 sekund.

Odpowiedź: 13 minut 39 sekund.

 

 

Jednostki przesyłu danych

     Sieć komputerowa jest to połączenie ze sobą komputerów (oraz innych urządzeń) w celu wymiany informacji. Wymiana ta odbywa się z daną prędkością, która określa ilość przesłanych danych w jednostce czasu. Podstawową jednostką służącą w informatyce do zapisu danych jest 1 bit[b], zatem w zapisie prędkości, z jaką dane w sieci są przesyłane, stosuję się określenie bity na sekundę (b/s lub też bps – bit peer second).

Oczywiście 1 bit informacji to bardzo mało, dlatego też w określaniu prędkości stosuje się jego wielokrotności. Powinny one być już Wam znane z określania np. pojemności dysków czy pamięci operacyjnych, są nimi KiloMega, GigaTeraPeta. Pierwsze 3 przeliczniki przedstawiają się w liczbach następująco:

1 Kilobit (1 Kb/s lub 1 Kbps) – 1024 bity/s (210)

1 Megabit (1 Mb/s lub 1 Mbps) – 1024 Kb/s – 1 048 576 bity/s (210*210)

1 Gigabit (1 Gb/s lub 1 Gbps) – 1024 Mb/s – 1 048 576 Kb/s – 1073741824 bity/s (210*210*210)

Zamiana jednostek

Jak już wiemy, prędkość przesyłu danych w sieciach komputerowych określa się w bitach na sekundę. Inaczej niż w przypadku wielkości plików czy pojemności dysków, gdzie zamiast bitów [b] stosuję się bajty [B]. 1 bajt [B] to 8 bitów [b] dlatego też, jeśli chcielibyśmy obliczyć jaką ilość danych jesteśmy w stanie przesłać w jednostce czasu musimy dokonać zamiany jednostek. Proces ten wyjaśnię Wam na przykładach.

 

kalkulator

Zadanie 1
Obliczymy ile danych pobierzemy z Internetu w czasie jednej godziny przy założeniu, że przepustowość naszego łącza jest stała i wynosi 60 Mb/s.

Dane:

Czas: 1 godzina
Przepustowość łącza: 60 Mb/s

Obliczenia:

  1. Zamieniamy jednostkę czasu z godziny na sekundy: 1 godzina to 3600 sekund (60 sekund*60 minut).
  2. Zamieniamy jednostkę przesyłu danych z megabitów na megabajty na sekundę: 60 megabitów to 7,5 megabajtów na sekundę (60 Mb dzielimy przez 8, ponieważ 1 bajt to 8 bitów).
  3. Mnożymy przepustowość przez czas: 7,5 MB/s * 3600 sekund, co daje 27000 MB (ok. 26,3 GB danych)

Odpowiedź: ok. 26,3 GB.

 

Zadanie 2
Obliczmy, w jakim czasie pobierzemy plik w wielkości 1 GB przy założeniu, że przepustowość naszego łącza jest stała i wynosi 10 Mb/s.

Dane:

wielkość pliku: 1 GB
prędkość łącza: 10 Mb/s

Obliczenia:

  1. Zamieniamy jednostkę przesyłu danych z megabitów na megabajty na sekundę: 10 megabitów to 1,25 megabajtów na sekundę (10 Mb dzielimy przez 8, ponieważ 1 bajt to 8 bitów).
  2. Zamieniamy jednostkę zapisu pliku z gigabajta na megabajty: 1 GB to 1024 MB.
  3. Obliczamy czas przesłania pliku: 1024 MB / 1,25 Mb/s = 819,2 sekundy, co daje ok. 13 minut 39 sekund.

  Odpowiedź: 13 minut 39 sekund.

 

 

 

 

Rodzaje transmisji danych

 

  • GPRS (ang. General Packet Radio Service) to pierwszy rodzaj pakietowej transmisji danych dla sieci komórkowych, gdzie opłaty zależą od ilości przesłanych danych, a nie od czasu połączenia. Zasięg GPRS dostępny jest wszędzie tam, gdzie jest zasięg Orange. Prędkość maksymalna przesyłania danych w tej transmisji wynosi 56 kb/s.

  • EDGE (ang. Enhanced Data Rates for Global Evolution) – szybka pakietowa transmisja danych, w przypadku której opłaty zależą od ilości przesłanych danych, a nie od czasu połączenia. Maksymalna prędkość przesyłania danych jest dwukrotnie wyższa niż w przypadku technologii GPRS i wynosi do 247 kb/s. Jeśli korzystasz z transmisji EDGE, na Twoim smartfonie pojawi się znaczek E w górnym pasku na wyświetlaczu.

  • UMTS (ang. Universal Mobile Telecommunications System) - to technologia trzeciej generacji, która działa dzięki zintegrowanemu połączeniu sieci komórkowej i satelitarnej. Jeśli Twój smartfon znajdzie się w zasięgu tej technologii, możesz liczyć na szybszą transmisję danych, możliwość prowadzenia wideo-rozmów, szybsze wysyłanie i odbieranie plików muzycznych i multimedialnych. Zawsze, gdy znajdziesz się w zasięgu technologii UMTS, na Twoim smartfonie pojawi się znaczek 3G.

  • HSDPA (ang. High Speed Downlink Packet Access) – jeśli jesteś w zasięgu technologii HSDPA, transmisja danych w Twoim smartfonie może osiągać maksymalną prędkość do 7,2 Mb/s. Dzięki temu pliki wysyłasz i odbierasz jeszcze szybciej. O tym, że znajdujesz się w zasięgu technologii HSDPA, na Twoim smartfonie pojawi się znaczek H lub H+

  • LTE (ang. Long Term Evolution) – to obecnie najszybsza technologia bezprzewodowej transmisji danych, która pozwala Ci na wysyłanie i odbieranie plików przy maksymalnej prędkości 75 Mb/s. Technologia LTE zapewnia większy komfort oglądania wideo, dzięki płynnej i stabilnej transmisji. Za każdym razem, kiedy znajdziesz się w zasięgu LTE, na Twoim smartfonie pojawi się znaczek LTE lub 4G.

  • CDMA (ang. Code Devision Multiple Access) – korzystanie z tej technologii daje Ci możliwość korzystania z szerokopasmowego dostępu do internetu ze stabilnym zasięgiem w całym kraju. Dzięki CDMA możesz korzystać bez przeszkód z internetu nawet tam, gdzie nie było do tej pory możliwości technicznych. Technologia ta pozwala na przesyłanie danych z maksymalną prędkością do 9,3 Mb/s.

  • WLAN (ang. Wireless Local Area Network) to bezprzewodowa sieć lokalna, a więc taka, w której połączenie między urządzeniami realizowane jest bez użycia przewodów. Technologia WLAN pozwala na połączenie z internetem do 100 metrów wokół specjalnie oznaczonych miejsc dostępowych.

 

System_dwókowy

Dwójkowy system liczbowy lub też system binarny (NKB – naturalny kod binarny) – pozycyjny system liczbowy, którego podstawą jest liczba 2, a do zapisu liczb potrzebne są tylko dwie cyfry0 i 1

Używany jest głównie w informatyce, stanowi bowiem język, jakim posługują się komputery. Każdy program komputerowy - niezależnie od tego w jakim języku programowania napisany - ostatecznie zostaje tak czy inaczej "przetłumaczony" na ciąg zer i jedynek, a zatem zapis w systemie binarnym.

 

poco.jpgDlaczego komputerowi taki system?

 

    Komputer zbudowany jest z części elektronicznych. Przekazywanie informacji pomiędzy poszczególnymi elementami w komputerze polega na odpowiednim przesyłaniu sygnałów. Podstawą elektroniki jest prąd elektryczny, który w układach elektronicznych albo płynie albo nie. Zatem, aby łatwiej było komputerowi rozpoznawać sygnały, interpretuje on płynący prąd jako "1" (jeden), a jego brak jako "0" (zero). Nie trudno się domyślić, że komputer operując odpowiednim ustawieniem, kiedy ma płynąc prąd, a kiedy nie ustawia różne wartości zer i jedynek. Procesor konwertuje je na liczby i w ten sposób powstają czytelne dla nas obrazy, teksty, dźwięk itd.

   

 wykrzyknik2 WAŻNE!!!

1. Komputer widzi tylko zera i jedynki.

2. Bity przyjmują tylko jedną z tych dwóch wartości 0 lub 1

3. 1Bajt = 8 bitów (Osiem bitów to jeden bajt)

4. Ustawienie ośmiu bitów decyduje o numerze, który może przyjąć maksymalnie 256. Numer decyduje o znaku, jaki komputer ma wykorzystać.

 

 jak

 

JAK ZAMIENIĆ LICZBĘ W SYSTEMIE DZIESIĘTNY NA DWÓJKOWY I ODWROTNIE?

OTO JEST PYTANIE?

 

 

 

1

  ZAMIANA - SYSTEM DZIESIĘTNY NA DWÓJKOWY (10 na 2)

 

 

 System dziesiętny

W naszym życiu i w zakresie matematyki wychowaliśmy się na systemie dziesiętnym. System dziesiętny to system liczbowy zwany systemem arabskim. W tym systemie do zapisu liczby używamy cyfr 0 1 2 3 4 5 6 7 8 9, w którym każda pozycja cyfr składających się na liczby jest określona kolejną potęgą dziesiątki (a po prawej stronie są cyfry z najmniejszą wagą pozycji).

Na przykład liczba 3458 przedstawiona w systemie dziesiętnym to będzie:

liczba10pozycjanew

3*1000+5*100+4*10+8*1 = 3548

3*103+5*102+4*101+8*100 = 3458

Innymi słowy każdą liczbę w systemie dziesiętnym możemy zapisać przy pomocy sumy iloczynów potęg liczby 10.

 

 

Konwersja (jak podaje słownik PWN to - przekształcenie postaci czegoś)

czyli my zamieniamy postać liczby dziesiętnej na dwójkową (binarną) 

  Sposób jest następujący:

1. Bierzemy np. liczbę 6

2. Liczbę  6 dzielimy przez 2 i jeżeli wynik będzie z resztą: zapisujemy 1, jeżeli nie - zapisujemy 0.

3. Następnie znowu dzielimy przez 2 to co zostało z liczby, ale bez reszty.

4. Wykonujemy działania, aż zostanie 0 (zero).

5 Otrzymane zera i jedynki zapisujemy w odwrotnej kolejności. Od dołu do góry

6    :2 |    0

3   :2 |    1

1   :2 |    1

 

 

 

stzrlkagora2

Kierunek
zapisu
liczby
binarnej

 

 

 

Czyli liczba 6 w postaci binarnej to - 110

 

Co daje 110.

    Widzimy, że zawsze na samym końcu po podzieleniu będzie 0, zatem ostatnia liczba jest równa 1.  Co za tym idzie - pierwsza cyfra w zapisie dwójkowym jest ZAWSZE RÓWNA 1.  Przyjęliśmy bowiem, że dla komputera brak przepływu prądu oznacza "0", natomiast przepływ prądu - "1". Sygnał zatem nie może zaczynać się od "0", gdyż jest to brak sygnału (brak napięcia). Procesor nie wie, czy sygnał już się zaczął, czy jeszcze nie. Początek musi być "1" (jest sygnał). 

 

 Zamieńmy liczbę 40 na system dwójkowy

40    :2 |  0

20   :2 |   0

10   :2 |   0

5    :2 |    1

2   :2 |    0

1   :2 |   1

 

 

 

stzrlkagora2

Kierunek
zapisu
liczby
binarnej

 

 

 

Czyli liczba 40 w postaci binarnej to - 101000

 

 


I jeszcze jeden przykład liczba - 63

 

63    :2 |  1

31   :2 |   1

15   :2 |   1

7    :2 |    1

3   :2 |    1

1   :2 |   1

 

 

 

stzrlkagora2

Kierunek
zapisu
liczby
binarnej

 

  

 

Czyli liczba 63 w postaci binarnej to - 111111

 

 


I ostatni przykład - liczba 25

 

25 :2 |  1

12 :2 | 0

6 :2 |  0

3 :2 | 1

1 :2 |  1

 

 

 

stzrlkagora2

Kierunek
zapisu
liczby
binarnej

 

 

 

Czyli liczba 25 w postaci binarnej to - 11001

 

 

 

dwa ZAMIANA - SYSTEM  DWÓJKOWY NA DZIESIĘTNY (2 na 10)

 

 

liczbadwojkowa

 Konwersja polega na dodawaniu iloczynów kolejnych potęg dwójki i odpowiadającym im cyfr z liczby binarnej.

To znaczy? Zamienńmy liczbę 110

1. Nad liczbą dwójkową oznacz poszczególne potęgi zaczynając od 0 z prawej strony.

podstwa2

2. Następnie weź pierwszą cyfrę z liczby dwójkowej i pomnóż ją przez 2 podniesione do potęgi oznaczonej u góry ( w naszym przykładzie to będzie)

- kolor czarny

- kolor czerwony

- kolor niebieski

przeliczanie2

3. Następnie podnieś do potęgi, pomnóż i dodaj. Otrzymasz wynik 6

liczbadwojowa6

 

Jeszcze jeden przykład. Zamieńmy liczbę 11111 na liczbę w systemie 10

 

1. Zaczynamy od wpisania potęg nad liczbą dwójkową

 

dozamiany2

 

2. Następnie dodajemy iloczyny kolejnych potęg dwójki i odpowiadającym im cyfr z liczby binarnej.

 

zamina21111

 

3. Wykonujemy działania matematyczne 

liczba31

 

 Zadanie 

Zamień liczbę  dwójkową 1110001 na dzisiętną

 wynik2na10

 

Jaka to numer telefonu?

teldwojkowy

Odpowiedż prześlij na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript. wpisując w temat listu - system dwójkowy


potega

 

Zobacz świetny kalkulator, który zamienia liczy dziesiętne na dwójkowe i dwójkowe na dziesiętne.  >> KALKULATOR <<

Karki świąteczne

  • Aleksandra Żyłkowska
    Aleksandra Żyłkowska
  • Angelika Jażewicz
    Angelika Jażewicz
  • Iwo Szostakiewicz
    Iwo Szostakiewicz
  • Julia Makar
    Julia Makar
  • Kacper Drupisz
    Kacper Drupisz
  • Kamila Gaweł
    Kamila Gaweł
  • Monika Żywiecka
    Monika Żywiecka
  • Wojciech Kierbić
    Wojciech Kierbić
  • 2019 - Karolina Kozłowska
    2019 - Karolina Kozłowska
f t g m